ZUBNÍ HYGIENA U PSA

1.Jak se správně starat o zuby psů a koček?

Stejně jako o vlastní chrup. Pravidelně kontrolovat zda jsou zuby čisté, jestli nekrvácejí dásně, zda nejsou zuby ulomené nebo na nich nejsou kazy. Pravidelně se starat o zubní hygienu psa a kočky pravidelným čištěním zubů..

 

2.Jak často čistit zuby psům a kočkám? Co když si pes  nechce nechat zuby čistit?

Ideálně pravidelně každý den a to především z důvodu vytvoření pravidelného rituálního čištění zubů, aby si pes zvykl, že se mu na jednom místě v jednu denní dobu budou pravideně zuby čištěny. V případě, že zvíře nespolupracuje(zvláště kočky) tak je možné využít speciálního krmiva Hill´s VetEssentialis , které má  velikostně větší granule, aby bylo zvíře nuceno více kousat a zub při žvýkání zajíždí  a stahuje plak čímž se zuby částěčně čistí. Existují i další doplňky stravy a speciální dentální tyčinky k omezení tvorby zubního plaku a kamene, ale nejúčinnější prevencí zubního kamene je čištění zubů pomocí zubního kartáčku a pasty.

 

3.Jak má vypadat funkční kartáček pro psy?

Velikostně by měl odpovídat velikosti zvířete, štětiny by měly být měkké a husté. Lze použít kartáček na prst určený pro psy nebo také kartáček určený pro děti.

 

4.Jak má vypadat funkční pasta pro psy?

Ideálně  použít pastu určenou přímo pro psy s nízkým obsahem fluoru. Pasty obsahují chuťová korigencia např:kuřecí, aby to psům chutnalo. Pasta musí být taková, aby ji zvíře mohlo pozřít, protože pes na rozdíl od člověka si po vyčištění neumí vypláchnout ústní dutinu.

 

5.Jak časté jsou potíže s chrupem u psů?

Jsou velice časté, téměř každý druhý pacient má problémy se zubním kamenem, zánětem dásní a paradentózou. Častěji mají potíže se zuby malá plemena psů.

 

6.K čemu vede ignorování potíží se zuby u psa?

V první fázi vzniká nepříjemný zápach z dutiny ústní. Rozvíjí se zánět dásně a závěsného aparátu zubu(paradentosa) a zuby se začnou uvolňovat a nakonec z čelisti vypadnou. Těžké záněty se mohou rozšířit až na čelistní kost a způsobit  zlomení této kosti. Pod kořeny postižených zubů se mohou vytvářet hnisavé váčky, které mohou prasknout a vyústit do dutiny nosní nebo  kůží navenek. Zánět a bakterie se mohou rozšířit i do nosní dutiny a také představují velkou infekční zátěž celého organismu, kdy zatěžují především ledviny, srdce a játra. Kontakt psa, který trpí těžkým zubním kamenem a zánětem dásní  s člověkem je také dost nehygienický.

 

7.Co je to zubní plak a je vyčistitelný zubním kartáčkem a pastou?

Pod zubním plakem si lze představit nános na zubu tvořený zbytky krmiva a bakteriemi. Přítomnost plaku se projeví nažloutlým filmem pokrývajícím sklovinu zubu. Plak je vyčistitelný zubní kartáčkem.

 

 

 

 

8.Co je zubní kámen?

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku. Zubní kámen je žlutě hnědý povlak, který se vytváří jak na vnější tak na vnitřní straně zubů. Vzniká na okraji dásní tím, jak se minerály obsažené ve slinách roztírají na zubech. Tvorbu zubního kamene ovlivňuje složení slin, které je mimo jiné dáno geneticky. Pod spodním okrajem dásní vypadá zubní kámen tmavší, to je způsobeno lehkým krvácením dásní.

 

9.Jakým způsobem lze odstranit zubní kámen?

Zubní kámen je minerální tvrdá struktura na zubu, kterou nelze vyčistit zubních kartáčkem. Zubní kamen se musí odstranit na veterinárním pracovišti prostřednictvím zubního ultrazvuku.

 

10.Co obnáší vlastní odstranění zubního kamene.

Jde o zákrok prováděný u psů v celkové narkóze a zahrnuje odstranění zubního kamene, leštění skloviny a v případě nutnosti vytržení postižených zubů.

Prostřednictvím zubního ultrazvuku je zubní kámen na povrchu zubu „rozbit“ a odstraněn. V průběhu zákroku se odstraňuje zubní kámen nejen z viditelných části zubu, ale především z prostor pod dásní, kde se také drží nejvíce bakterií.

Po odstranění zubního kamene následuje leštění skloviny prostřednictvím speciálního leštícího kotouče a to z důvodu vyhlazení rýh, které zůstávají na sklovině při odstraňování zubního kamene zubním ultrazvukem. Pokud by se sklovina nevyleštila tak by se v rýhách na sklovině zubu snadněji zadržoval zubní plak, což je nežádoucí.

 

11.Je nutné předchozí vyšetření psa před vlastním zákrokem?

Ano, je nezbytně nutné nejdříve pacienta před vlastním zákrokem vyšetřit a zhodnotit stupeň postižení zubů a dásní. V případě, že je současně se zubním kamenem postižena i dáseň zánětem je nutné před vlastním zákrokem nasadit speciální antibiotika, kterými snížíme množství bakterií v dásni a přeléčíme její zánět.

 

12.Je nutné nechat podrobněji psa vyšetřit před zákrokem, který bude v celkové narkóze?

Každá narkóza představuje pro pacienta určité riziko. Riziko je úměrné věku a zdravotnímu stavu pacienta, proto před každým zákrokem, kde je nutná

celková anestezie doporučujeme předoperační vyšetření, které zahrnuje RTG

hrudníku a vyšetření krve a umožní nám tak odhalit případné problémy

pacienta (mnohdy skryté), které by představovaly anesteziologické riziko.

 

13.Je možno nechat provést zákrok v inhalační narkóze?

Na našem pracovišti máte možnost výběru kromě klasické nitrožilní narkózy

i narkózu inhalační(používáme plynné anestetikum isofluran), která je pro

pacienty mnohem bezpečnější a pacienti se probudí z této narkózy rychleji než

z narkózy klasické.   Při využití  inhalační narkózy účtujeme k celkové

ceně operačního zákroku příplatek podle hmotnosti zvířete.

U Pacientů při každé anestezii monitorujeme pomocí monitorovacího přístroje jejich životní funkce, což nám umožní zavčas zasáhnout při potížích během narkózy

 

14.Musím psa na zákrok předem objednat?Musí mít hladovku před zákrokem?

Na operační zákrok je třeba se vždy předem objednat buď osobně nebo telefonicky nejlépe

týden předem.

12 hodin před operací je nutná hladovka, vodu však zvířeti nechte k dispozici.

 

15.Musím po odstranění zubního kamene psovi zase zuby čistit?

Ano, pokud nebudete pravidelně psovi čistit zuby tak se mu zubní kámen do roka vytvoří znovu.

 

 

Máte další dotazy?  Rádi je zodpovíme na výše uvedených kontaktech